Najděte si letní chatu, kde nebude růst
, je to těžké: tuto bobulovou rostlinu si všichni zahradníci velmi váží. A jak nemilovat tuto kulturu, když tak citlivě reaguje na úsilí svého majitele a vždy jeho city opětuje – díky za jeho péči se štědrou úrodou chutných a zdravých plodů! Pravda, milenci mají zapřisáhlého nepřítele, který veškerou svou sílu čerpá z křoví a obtěžuje letní obyvatele. Mluvíme samozřejmě o
– tohoto škůdce lze bezpečně označit za nejšikovnějšího a nejšpinavějšího.
Mšice žlučová na červeném rybízu
Parazit keř vyčerpává natolik, že o slušné úrodě si člověk může nechat jen zdát. Mšice angreštové napadají všechny odrůdy bobulí (především
) a
a
to chápe dvojnásob: také jim fandí
. Rostliny nedokážou nájezdníkům samy odolat, a tak mohou jen doufat v pomoc zahradníka. Ale protože přísaha byla složena „v dobrém i ve zlém“, budete si muset vyhrnout rukávy a zachránit svůj oblíbený rybíz ze zajetí útočníků, protože existuje mnoho prostředků, jak proti tomuto škůdci bojovat.
Známky poškození
Pokud jste také postaveni před takový úkol, měli byste nejprve prostudovat zvyky a vlastnosti nepřítele. Která mšice trápí váš rybíz, angrešt nebo žlučník? Pletete si to s jinými škůdci? Nebo si možná ještě ani neuvědomujete, že váš mazlíček potřebuje naléhavou pomoc?
Naučili jste se rozpoznat přítomnost mšic na rybízu?
Mšice angreštová
Stočené vrcholy výhonků rybízu nejsou nic jiného než známky poškození mšice angreštové (Aphis grossulariae). Když prozkoumáte mladý růst a zadní stranu deformovaných čepelí listů, všimnete si mnoha malých zelených nebo žlutozelených hmyzů o délce asi 2 mm, obdařených širokým oválným tělem a párem tykadel.
Hmyz vysává šťávy z rostlinných pletiv, proto se výhony přestávají vyvíjet, listy se svrašťují, po chvíli zasychají a opadávají. Pro mšici angreštovou jsou nejchutnější jemné olistění a mladé výhonky bobule, proto se nejčastěji usazuje na vrcholcích větví a rychle je mění v kuličky odumřelé tkáně.
Mšice sají šťávu z mladých rostlinných tkání
Mšice žlučová
Mšice hálkovitá nebo rybízová (Cryptomyzus ribis) se od mšice angreštové jen těžko odlišují: vzhledově jsou si tito škůdci velmi podobní. Tento typ mšice se také raději usazuje na zadní straně mladých listů, takže není vždy včas odhalen a podaří se jí způsobit značné škody na rostlinách.
Přítomnost tajného nepřítele na keři zkušený zahradník vždy určí podle svraštělých otoků (hálek) na listech (především vrcholových), které postupně mění svůj odstín ze světle zelené na Červené. Nezkušený letní obyvatel to často zaměňuje za nemoc nebo chyby ve stravě rostliny.
Otoky bublin na listech rybízu jsou známkou aktivity mšic žlučových
Škody z činnosti obou druhů mšic jsou obrovské. Při hromadném přemnožení může škůdce za sezónu oslabit dospělý keř rybízu natolik, že nebude schopen přežít zimu. Pokud se keř podaří zůstat naživu až do příštího jara, neměli byste již očekávat slušnou sklizeň od takového úletu. Mšice nejen podkopávají sílu rostlin svou neukojitelnou chutí k jídlu, ale často je také infikují virovými infekcemi, které již nelze vyléčit.
Prevence
Abyste zabránili takovému zvratu událostí, je třeba věnovat pozornost rybízu ne tehdy, když už požádal o pomoc, ale dlouho předtím, než se objeví nepřítel. Čistota v první řadě pomůže zabránit invazi vetřelců: prvním cílem mšic jsou bobulovité rostliny rostoucí v okolí
. Pravidelně proto odstraňujte veškerou přebytečnou vegetaci na zahradě, aby se z ní škůdce nepřestěhoval na rybíz.
Pravidelné odstraňování plevele sníží riziko výskytu mšic
Je důležité udržovat čisté keře, což lze snadno dosáhnout pomocí každoroční sanitace a tvarování
. Husté rostliny, které jsou špatně osvětleny sluncem, po srážkách dlouho vysychají a nejsou dobře větrané, vytvářejí podmínky pro pohodlný život a intenzivní rozmnožování mšic.
Po jarním odstranění várky plevele uvolněte půdu kolem rybízu a zasaďte jednoleté plodiny, které svou vůní odpuzují škůdce z keřů:
,
,
,
,
,
,
,
atd. S tímto úkolem se dobře vyrovnávají i vytrvalé repelentní rostliny:
a
,
a
, fenykl a
atd. Pokud si všimnete mezi plevelem
a
, nechte tyto vonící rostliny: nebudou o nic méně užitečné než kulturní repelenty.
Anýz odpuzuje mšice a přitahuje berušky
Tyto voňavé chrániče budou plnit ještě jednu funkci – přilákají lidi na stránky
, které se proslavily jako hlavní odpůrci mšic. Stejnou službu poskytnou i ušatci, kteří ve tmě s velkou chutí požírají mšice. Chcete-li přitáhnout pozornost tohoto hmyzu k rybízu, udržujte půdu pod keři mírně vlhkou a mulčujte kruhy jejich kmene silnou vrstvou plevele nebo slámy.
Zvláštní pozornost
! Proti tomuto hbitému hmyzu musíte vést neúnavný boj, protože může přinést mšice ze sousední oblasti nebo z lesa a usadit je na vašem rybízu.
Mravenci přenášejí mšice z jedné rostliny na druhou
Publikace na našem webu vám pomohou získat více informací o komunitě tohoto hmyzu a také se dozvíte, jak vyhnat mravence z vaší oblasti:
Jarní zpracování
Mšice žlučová se stejně jako mšice angreštová množí úžasnou rychlostí a první várka hmyzu může slavit kolaudaci na rybízu již brzy na jaře, v období lámání poupat. V této fázi vývoje nastává nejvhodnější doba pro postřik rybízu insekticidními roztoky, které mohou zabránit masivnímu šíření škůdce.
Vzhledem k tomu, že letní obyvatelé mají v období jarního výsevu spoustu starostí na zahradě, má smysl odložit zdlouhavé tradiční postupy na léto a používat chemikálie. Mezi širokou škálou podobných produktů vyniká vysoce účinný lék
od společnosti “Your Farm”, která se zabývá škůdci během několika hodin.
Inspektor se vypořádá se škůdci během několika hodin
Tohoto výsledku akce „Insector“ je dosaženo díky thiamethoxamu – silnému
, schopný zneškodnit nejen jakýkoli druh mšice, ale i mnoho dalších sajících a hlodavých tvorů
(leafhopper,
, dospělci a larvy
, pyavitsa, bleší brouci atd.). Dvojitá záruka švýcarských a ruských výrobců přidává k výhodám léku.
Při používání „Insector“ nejsou žádné potíže. Obsah 1 ampule (1,2 ml koncentrátu) přidejte do 1 litru vody, důkladně promíchejte a přidejte dalších 5 litrů vody. Výsledným roztokem naplňte postřikovač a ošetřete celou nadzemní část rybízu, přičemž zvláštní pozornost věnujte zadní straně listových čepelí (spotřeba – až 1,5 litru na keř). Proceduru provádějte za jasného, bezvětrného počasí ráno nebo večer. Pokud během následujících 4–6 hodin nebude pršet, lze léčbu považovat za účinnou.
Před rozkvětem ošetřete bobule Insectorem
„Insector“
Zpracování léta
Hmyz bude chránit rybíz před mšicemi po dobu 3 týdnů, ale když jeho účinek začne slábnout, bobulovitá rostlina již vstoupila do období květu nebo se mu dokonce podařilo vytvořit vaječník . V tomto období je lepší se vzdát chemikálií a používat lidové prostředky.
V boji proti mšicím se výborně osvědčilo obyčejné mýdlo na praní. Nastrouhejte 2 tyčinky o hmotnosti 150 g na hrubém struhadle (je lepší vzít přípravek o koncentraci 72 %) a hobliny důkladně rozřeďte ve 2 litrech vody. Poté do směsi přidejte dalších 8 litrů čisté vody, znovu promíchejte a výsledným roztokem bohatě navlhčete listy a výhonky rybízu.
Mýdlo na praní pomůže v boji proti mšicím
Pokud má farma dřevo
, určitě používejte tento přírodní produkt: je hrozbou pro mšice i vrchním obvazem. Po dešti nebo zavlažování z konve vodou ohřátou na slunci hojně posypte výhonky napadené mšicemi prosátým dřevěným popelem, přičemž zvláštní pozornost věnujte zadní straně listů.
Případně můžete odříznout vršky rybízu, na kterých je zaznamenána kolonie angreštu nebo mšice žlučové. Je pravda, že touto metodou ošetříme jednu věc a ochromíme druhou: černý rybíz po řezání přesměruje síly na tvorbu bočních výhonků, které poškodí dozrávající plodinu. U červených a bílých plodin se také sníží výnos: na vrcholcích větví těchto plodin jsou prstence zodpovědné za plodnost.
Někteří lidé smývají mšice z větví rybízu vodou z hadice
Někteří odpůrci chemie bojují s mšicemi na rybízu rok co rok „bezpečnou“ metodou: pravidelně smývejte hmyz proudem vody z hadice. Akce je to poměrně zdlouhavá a na rozdíl od všeobecného přesvědčení velmi nebezpečná, protože ledová voda ze studny výrazně zvyšuje riziko poškození bobule
. S tímto přístupem se mohou problémy s rybízem zdvojnásobit.
Ošetření po plodu
Mšice napadají rybíz po celou sezónu: sotva se stihnou vypořádat s jednou kolonií, ale po chvíli už na keřích operuje nová armáda škůdců… Tato vytrvalost hmyzu se vysvětluje přítomností bezkřídlých a okřídlených jedinců v kolonii. Ty první po jarním páření pokračují v rozmnožování dalších a nových larev v intervalu několika týdnů (během sezóny naklade jedna samice 10-20 vajíček a pokaždé porodí asi 150 kašpárků). Ty druhé, které získaly křídla v polovině léta, pokračují v rozmnožování a létají z keře do keře. Mravenci také přispívají k ničení, neustále tahají své „dojné krávy“ z místa na místo a hledají pro ně co nejpohodlnější životní podmínky.
Mšice dělají neplechu celé léto
Ze strany zahradníka je proto sobecké ponechat rybíz po sklizni svému osudu: v tomto období nepotřebují menší podporu. Chcete-li odrazit invazi další kolonie mšic, po ukončení plodování keřů ošetření opakujte
nebo použijte lidové prostředky popsané výše (střídejte je každý týden).
Pelyněk a tansy, které v tomto období kvetou, pomohou zpestřit sortiment „munice“. Obě rostliny díky specifickým esenciálním olejům nutí mšice, aby se vzdalovaly z obsazených polí s bobulovitými plody. Chcete-li to provést, vyberte asi kilogram kvetoucích výhonků jedné nebo druhé byliny (nebo ještě lépe půl kila od každého), nakrájejte je, zalijte 10 litry teplé vody a nechte 2 dny. Do přecezeného nálevu přidejte trochu mýdla (na slepení) a postižené rostliny postříkejte. Čerstvě natrhané větve pelyňku a tansy je také dobré položit na úpatí keřů, abyste odvrátili nezkrotné mravence.
Specifické aroma tansy odpuzuje mšice a mravence
Pokud již dochází dřevěný popel, nahraďte jej tabákovým prachem, tento páchnoucí prášek nebude mít na mšice menší vliv. Princip je stejný – prášení na mokré listí. Alternativní možností je tabákový nálev, který je vydatně navlhčen výhonky rybízu napadenými mšicemi. Nalijte 2 šálky tabákového prachu do 3-4 litrů horké vody a nechte 2 dny působit. Nálev sceďte, objem doplňte na 10 litrů, přidejte trochu mýdla a začněte zpracovávat.
Nezoufejte, když si všimnete, že mšice pracují na rybízu. Ano, tento škůdce se vyznačuje svou vytrvalostí a mazaností, ale lze se s ním také vypořádat, pokud je to žádoucí. Na pomoc přijdou prostředky popsané v článku a správná zemědělská technika, ale největším přínosem pro úspěch akce bude vaše láska k rostlinám.
Hlavním tajemstvím bohaté úrody je láska k rostlinám
Vážení sedmidačáci, mšice angreštové a žlučové jistě znáte z první ruky: tito škůdci jsou rozšířeni po celé naší zemi. Podělte se o své způsoby řešení těchto nepříjemných chyb v komentářích.
Další materiály k tématu:
Přečtěte si také:
Recenze péče proti vypadávání vlasů od žen
Pp přílohy pro hubnutí stehen
Kolchicin na dnu cena za
Jak identifikovat androgenní alopecii u žen
Co se stane, když si hemoroidy odříznete doma
Žíla na noze praskla krevní céva co dělat
Vypadávání vlasů tricholog léčba sprej yox
Ruka po hořčíku oteklá
Recenze léčby bolesti kloubů pro
Plíseň nehtů tablety recenze cena 60 tablet 11 vitamínů 8 minerálů
Proč dochází k onycholýze na nehtech s gelovým lakem 4 0
Nejlepší gely na křečové žíly foto
Onycholýza nehtů po gelovém laku, jak rychle zacházet doma
Jak se zbavit mnoha vrásek na čele
Plíseň na nohou nápoj tablety 5 nok
Jak aplikovat mast na plíseň nehtů, pokud je kousnete
Kontraindikace laserové operace žil na nohou, příznaky a léčba
Vyrážka v algoritmu nasolabiálních rýh
Dieta 5 podle dne v týdnu menu v tabulce
Ultrazvuk hlubokých žil nohy pro