Tento umělec se silným kontraaltem se již dlouho stal symbolem standardního gruzínského zpěvu. A přestože hodně cestovala po světě, za svůj domov považuje ruskou metropoli, kde vynikla jako zpěvačka a dostalo se jí zaslouženého uznání a lásky od posluchačů.
— Tamaro Mikhailovno, narodila ses v Tbilisi a některé tvé vzpomínky z dětství jsou pravděpodobně spojeny s legendárními gruzínskými hostinami.
— My děti jsme se samozřejmě bez výjimky stávaly účastníky všech velkých rodinných oslav, které vycházely ze staletých tradic. V Gruzii je spojení mezi generacemi nepřerušitelné. Neřeknu, že jako nemluvňata jsme seděli u stolu, ale nepochybně jsme zprostředkovali atmosféru jednoty, tak vřelou lidskou komunikaci. .. Všechny tyto úžasné chorály jsme do sebe doslova vstřebali. Moji rodiče, jejich přátelé a naši příbuzní kromě těch oficiálních slavili i velké pravoslavné svátky, přestože byly sovětské časy. Obecně můžeme o gruzínském svátku mluvit donekonečna.
Má své zákony podle toho, co se slaví a kdo jde. Ve skutečnosti je hostina jedna věc, zpěvy druhá. A bez toho se neobejdeme. Takové věci máme v krvi – národní zákoník, chcete-li.
—Gruzie za sovětských časů a dnes – dva velké rozdíly?
— Tbilisi mého dětství bylo úplně jiné – slunečné, rozmanité, přátelské, otevřené, kdy stoly byly nabité jídlem a víno teklo jako řeka. Všechno se ale mění. Pravda, starší generace, která velmi dobře zná ruský jazyk a kulturu a v té době stále žije, svůj srdečný postoj nemění. Celkově si město zachovalo svůj pohostinný charakter, protože to je jeho neotřesitelný princip. Turisté si dokonce myslí, že Gruzínci nepracují, ale jen relaxují a slaví, a to je mylná představa. Národ prostě umí hosty důstojně přivítat a je nesmírně pracovitý a jeho úspěchy jak ve vědě, tak v umění jsou toho nejlepším důkazem.
— Co je základem gruzínského temperamentu?
—V naší zemi se něžnost a bázlivost mísí s rozhodností a tvrdostí. A moudrost přichází až s věkem. Do devadesáti.
—Máte smíšenou krev: vaše matka je Židovka a váš otec je Gruzínec. Jaká národní jídla těchto dvou národů máte rádi a možná i vaříte?
— Co se týče vaření, nemám vždy čas, jsem většinou v křídlech. Moje matka mistrovsky vaří všechna tradiční židovská jídla a také ta gruzínská. A gruzínské věci u nás doma tak nějak vždycky převládaly. Miluji předkrmy, kterými jídlo začíná – pkhali, tedy vše zeleninové, s ořechy, bylinkami, cibulí, česnekem a kořením. Gruzínské děti si zvykají na pikantní kuchyni brzy, zejména chlapci. Doma se běžná jídla na našem stole nepřekládají: khachapuri, satsivi, khinkali.
— Mluvíte rusky i gruzínsky stejně dobře?
— Samozřejmě. Pouze jiné emoční vnímání a použití. Někdy některé myšlenky přicházejí v gruzínštině a některé v ruštině. Ale oba tyto jazyky mě provázejí od dětství. Maminka četla pohádky v gruzínštině a učila ruštinu, protože byla také učitelkou tohoto předmětu. Můj syn Sandro mluví plynně anglicky, ale zároveň jsem se snažil, aby nezapomněl na své kořeny a uměl gruzínsky i rusky. A i když jsme žili v Americe, abychom neztratili identitu, vždy jsme zavolali firmu a slavili všechny svátky. Obzvláště hlučné je 9. května a Nový rok.
— Za jakých okolností jste poznal Moskvu?
— Když mi bylo deset let, přišli jsme sem hrát do divadla Ermitáž s naší VIA „Mziuri“. Město se mi líbilo, vystupovali jsme úžasně…
— Ukázalo se, že jste toto město okamžitě začali spojovat s úspěchem…
— Pravděpodobně. Neporazil jsem ho, neporazil jsem ho. To je velmi obtížné, téměř nemožné. O mnohém rozhoduje náhoda, vše se děje na nějaké chemické úrovni – město vás buď bezpodmínečně přijme, nebo vytlačí. Moskva a já jsme postupně, harmonicky rozvíjeli vzájemnou lásku. Bydlel jsem zde jak v hotelech, tak v pronajatých bytech… Nejprve jsem se cítil jako dočasný host, pak se situace přiostřila, město mě nepustilo a všechny mé tvůrčí plány a výzkumy se zde naplnily. Myslím, že pokud se vám v Moskvě nedaří, neměli byste tu zůstat.
— Je to úžasné – mluvíte o vztazích s Moskvou jako o vztazích s člověkem. Kde nyní jako obyvatel centra nejraději trávíte volný čas?
— Mám rád Arbat, Petrovku, náměstí u Velkého a Malého divadla… Rád si občas sednu do kavárny a pozoruji kolemjdoucí. Moskva se proměňuje, starodávné budovy se obnovují, vznikají nová zařízení a parky a toho jsem zatím moc neviděl.
— Jsou nyní Moskvané k návštěvníkům přívětivější než dříve?
— Rozhodně. V dnešní době je situace tolerantnější a svobodnější. Dávno je jasné, že gigantický kapitál nemůže jinak, než být nadnárodní.
DOSIER:
Tamara Gverdtsiteli, ruská zpěvačka, pianistka, skladatelka, herečka. Narozen v Tbilisi. Otec pochází ze starověké gruzínské šlechtické rodiny. Matka je Židovka, vnučka oděského rabína. Jako sólistka dětského popového souboru “Mziuri” Tamara cestovala po SSSR. Vystudoval konzervatoř v Tbilisi. Podílela se na muzikálu, ve filmech „Stalinova žena“, „Dům vzorné údržby“, televizních projektech „Dvě hvězdy“, „Fantom opery“, „Hlas“.
Přečtěte si také:
Léčba bursitidy loketního kloubu doma pomocí lidových léků rychle
Co pít, aby se zabránilo vypadávání vlasů u žen
Fórum pro léčbu vypadávání vlasů
Revmatoidní artritida léčba štítné žlázy rukou
Laky na plíseň nehtů recenze nejlepší recepty
Artróza kolene je kloub
Léčba plísní účinně pumpuje vaše záda
Zmírnit záněty a otoky hemoroidů doma
Vzor aplikace pro dietní výživu ve škole
Maska koncentrát proti vypadávání vlasů pro ženy
Cena čelistního kloubu u ucha
Schéma onemocnění kloubů 24 den noc
Léčba hemoroidů, které zapalovací svíčky
Nehtová plíseň houba léčba doma recenze
Pomáhá med na vrásky na obličeji
Jaké léky k léčbě plísní
Plísňové onemocnění nohou při chůzi
Co pít k léčbě prostaty u mužů video
Noha bolí po laserové operaci křečových žil cena
Výhody dýňových semínek pro muže s prostatitidou