V rámci projektu „Čas pro zdraví“, který probíhá po celé republice vydavatelství „Argumenty a fakta“ společně s se uskutečnilo setkání se studenty Belgorod Medical College.
O tom, co je pohybová aktivita, jak se liší od sportu a proč je potřeba, dětem vyprávěli specialisté centra – primářka oddělení fyzikální terapie a sportovního lékařství a nutriční terapeutka. a také jmenoval nejškodlivější potraviny .
Proč se stěhovat?
„Nemoci je vždy snazší předcházet než ji léčit. To je vědecky dokázaný fakt podložený celosvětovou praxí: 50 % zdraví závisí na životním stylu, říká specialista na sportovní medicínu. – Dědičnost, stav životního prostředí, úroveň lékařské péče – to je jedna část a vše ostatní je zdravý životní styl. To zahrnuje zdravé stravování, vzdání se špatných návyků a cvičení. Ne každý má přístup k výkonnostnímu sportu, ale každý potřebuje být fyzicky aktivní. Závazek ke zdravému životnímu stylu se musí formovat již v dětství. Pohybovou aktivitu velmi podceňujeme a řada lékařů ji již řadí k léčebné metodě srovnatelné s léky. Protože jeho účinnost je skvělá i v boji proti rakovině. Zahraniční studie z roku 2017 potvrzují, že riziko vzniku a progrese onkologie u lidí s nízkou fyzickou aktivitou je mnohem vyšší než u fyzicky aktivních lidí.“
Celosvětově je 6 % všech úmrtí způsobeno nízkou fyzickou aktivitou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře každý rok v důsledku fyzické nečinnosti více než 3,2 milionu lidí.
„Riziko rakoviny prsu nebo tlustého střeva lze snížit o 25 % větším pohybem,“ říká lékař. – V Rusku má asi 40 % obyvatel nedostatečnou úroveň fyzické aktivity. A údaje pro děti a dospívající jsou naprosto depresivní – 81 % dětí se dostatečně nehýbe.“
Závěry jsou následující: pro zdravý vývoj potřebují děti a dospívající alespoň 60 minut fyzické aktivity denně.
„Dítě by mělo alespoň hodinu denně běhat po ulici, hrát si, lézt po stromech a účastnit se sportovních kroužků. Je velmi důležité udělat vše pro to, aby se pohybová aktivita stala nedílnou součástí jeho života, aby s ní pak žil s pochopením, že bez ní nemůže žít, a předával ji svým dětem.“
Fyzická aktivita je jakýkoli pohyb těla, který je spojen s výdejem energie nad klidovou hladinu. Nejprospěšnější cvičení jsou na čerstvém vzduchu: nordic walking, jízda na kole, rychlá chůze, cvičení na hrazdě, tanec, street volejbal, fotbal a tak dále. Chůze od sporáku ke stolu nebo práce na zahradě nestačí fyzické aktivitě. U dospělých by fyzická aktivita měla trvat alespoň půl hodiny denně. Jednoduše nemůžete zavolat výtah, ale jít po schodech.
„Aby člověk udělal jediný krok na schodech, používá 200 svalů,“ vysvětluje Taťána Mikhailová. – Lýtkové svaly se také nazývají „druhé srdce“. Při chůzi aktivujeme krevní oběh v celém těle, zlepšujeme prokrvení vnitřních orgánů a mozku. Musíte udělat alespoň 10 tisíc kroků denně, abyste zabránili rozvoji nemocí, včetně tak nebezpečných, jako je onkologie, cukrovka, srdeční a cévní onemocnění.“
Nakonec Taťána Vladimirovna studentům předvedla „mozková cvičení“, která stimulují práci obou mozkových hemisfér, čímž zlepšují paměť, pozornost, snižují stres a normalizují náladu.
Co je lepší nejíst?
Dietolog Alexander Chetverikov studentům řekl o deseti nejškodlivějších potravinách, které bohužel vidíme na každém kroku a používáme je velmi často.
10. místo. Mražené polotovary: knedlíky, knedlíky, řízky, pizza
„Pizza se nedávno začala klasifikovat jako rychlé občerstvení,“ vysvětluje Alexander Nikolaevič. – Při výrobě pizzy se používají stabilizátory a také zvýrazňovač chuti potravin E-621 – „glutaman sodný“. Mražené polotovary lze používat 1-2x týdně, ne častěji.“
9. místo. Sladkosti, lízátka, kandované ovoce
Sladké je antidepresivum, které zlepšuje naši náladu. Musíme si ale pamatovat, že cukrářské výrobky jsou dnes doslova napěchované syntetickými barvivy, které vedou k alergiím u dětí i dospělých a také negativně ovlivňují gastrointestinální trakt.
8. místo. Majonéza a kečup
Kečupy obsahují mnoho potravinářských přídatných látek a konzervačních látek. Majonéza je vysoce kalorický produkt, protože obsahuje až 65-70% tuku. Kvůli němu se zvyšuje cholesterol a v důsledku toho se může rozvinout ateroskleróza krevních cév.
„Lehká“ majonéza vám uškodí ještě víc, poznamenává odborník na výživu. – Tuk je tam nahrazen upravenými rostlinnými oleji, které naše enzymy prakticky netráví. Samozřejmě můžete občas použít majonézu a kečup, ale snažte se to dělat co nejméně. Místo kečupu je lepší použít rajčatový protlak, protože je přirozenější.“
7. místo. Uzené maso
Toto jídlo je chutné a zasytí, ale málokdo ví, že při uzení vzniká benzopyren ve vnitřních vrstvách produktu – masa, sádla nebo ryb. Je to karcinogen, který podporuje tvorbu rakovinných buněk v těle. Šproty také obsahují karcinogenní látky.
6. místo. Konzervy
Konzervy se také nazývají mrtvé jídlo. Nepřinášejí našemu tělu škodu ani užitek.
„Když přijdete do obchodu a vezmete si plechovku s konzervami, ujistěte se, že datum výroby je vyraženo na plechovce, nikoli na etiketě. Je snadné vymazat, co je napsáno, a napsat znovu,“ doporučuje Alexander Chetverikov.
5. místo. Masné polotovary – klobásy, párky, malé klobásky
V levných masných polotovarech tvoří 70–80 % škrob, sója, konzervanty a stabilizátory. Obsahují 10–20 % masa.
„Upozorňujeme, že v uzeninách se často používají jedovatá barviva, jako je dusitan sodný, který jim dodává růžovou, červenou, tmavě červenou barvu,“ říká nutriční specialistka. “Dusitan sodný je karcinogen.”
4. místo. Rychlé občerstvení
Rychlé občerstvení se dnes prodává téměř všude. Je oblíbený zejména mezi studenty a mladými lidmi. Hamburgery, párky v rohlíku, shawarma, smažené koláče, chebureks, belyashi, hranolky – všechny tyto produkty jsou velmi škodlivé pro naše zdraví, protože obsahují hodně cukru a tuku.
„Vyzývám vás, abyste se úplně vzdali rychlého občerstvení, protože podle statistik WHO naše mládež začíná přibírat právě kvůli tomu,“ říká Alexander Nikolaevich.
3. místo. „Rychlé“ polévky
Nudle, polévka a instantní pyré jsou stejné rychlé občerstvení, obsahují zahušťovadla, zvýrazňovače chuti, škrob a vodu. Takové polévky velmi často obsahují chemické složky, které mohou vést k onemocněním trávicího traktu.
2. místo. Chipsy a sušenky
Myslíte si, že chipsy jsou tenké kousky brambor? Ne, je to suchý bramborový prášek v kombinaci se spoustou tuku. A chuť, o které se píše na obalu, vytváří zvýrazňovač chuti E-621. Podle nutričního specialisty chipsy obsahují velké množství karcinogenů, trans-tuků a škodlivou látku zvanou akrylamid. Chipsy a sušenky způsobují cholelitiázu, obezitu a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Žádné vitamíny ani výhody – úplná škoda! Je lepší se chipsů a sušenek jednou provždy vzdát a neotrávit jimi své děti.
1. místo. Sladké sycené nápoje a alkohol
Cola je podle jeho výživového poradce prostě otrava, hlavně pro děti! Jedná se o nápoj vyrobený z cukru, barviv, konzervačních látek, především benzoanu sodného (E211), kyseliny fosforečné (E338) a oxidu uhličitého. Fosfáty odstraňují z našeho těla vápník, který je potřebný pro posílení kostí. Konzumace takových nápojů vede k alergiím, cukrovce, ledvinovým kamenům, obezitě, narušení nervového systému a metabolismu. Sladké sycené nápoje navíc nezaženou žízeň, ale naopak ji díky velkému množství cukru ještě více rozdmýchají.
Na závěr přednášky nutriční specialistka přednesla několik doporučení ke zdravému stravování. Musíte jíst potraviny obsahující živočišné tuky a aminokyseliny – maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky a také rostlinnou vlákninu – ovoce a zeleninu. Při výběru produktů v obchodě Alexander Chetverikov doporučil, aby se řídil přítomností GOST – takové produkty jsou zdravé a bezpečné.
Redakce děkuje vedení Národní výzkumné univerzity „BelSU“, lékařské fakultě Národní výzkumné univerzity „BelSU“, Krajskému centru lékařské prevence, lektorům a studentům za účast na událost.
Přečtěte si také:
Ortéza hlezenního kloubu cena koupit použité
Hodnocení gelů na křečové žíly 600
Vnější hemoroidy než léčit
Akromioklavikulární kloub forma 1.st
Domácí léčba plísně nehtů cena 60 tbl
Symptomy osteoporózy u žen způsobuje gynekologie
Časná impotence u mužů fórum
Peroxid proti plísním nehtů s jódem
Dieta pro exacerbaci hemoroidů pro ženy každý den po dobu jednoho měsíce
Tablety kloubního komplexu 60
Léčba hemoroidů vyšetření cena
Nejsilnější masti na bolesti zad
Jaký lék léčí plísně nehtů jablečným octem
Existuje mužská cystitida
Recepty na hubnutí po 50 ucoinech
Proč mě bezdůvodně bolí kyčel arma 3
Zánět močového měchýře a močových cest, jak jej léčit
Psychosomatika vaskulitidy u žen pro
Vitamíny pro léčbu těžkého vypadávání vlasů
Kde otestovat hřebík na plíseň nohou