Pásový opar není nejčastější onemocnění, ale je poměrně závažné. K léčbě takového onemocnění by se mělo přistupovat okamžitě, protože při absenci adekvátní korekce může být komplikována postherpetickou neuralgií. Na stránkách se pokusíme zjistit, kdo je obzvláště ohrožen, že se setká s takovým zdravotním problémem a jak léčit pásový opar na těle.
Kdo dostane pásový opar?
Původcem herpes zoster je herpes virus typu 3 – Varicella Zoster. Infekce s ním v dětství vede k rozvoji planých neštovic, ale po uzdravení tento patogen neopouští tělo, číhá v nervových gangliích. Může „spát“ mnoho měsíců a dokonce i desetiletí, ale když nastanou určité příznivé okolnosti, probudí se. Účinnou kontrolu viru zajišťuje lidský imunitní systém, a proto se onemocnění může rozvinout, pokud jsou narušeny jeho funkce. Hlavní rizikovou skupinou pro rozvoj herpes zoster jsou pacienti s imunodeficiencí.
Funkce imunitního systému mohou být narušeny pod vlivem různých faktorů, včetně pozadí:
těžká doprovodná onemocnění (různé typy onkologie, infekce HIV atd.); stresové situace; různá fyzická zranění; přísná dieta a půst; nedostatek různých živin (vitamíny, minerály atd.); užívání některých léků (hormony, glukokortikosteroidy, cytostatika atd.); změny související s věkem.
Jak ukazují statistiky, herpes zoster je nejčastěji diagnostikován u starších pacientů (nad 60 let). U dětí do deseti let se toto onemocnění nerozvíjí a u dospívajících je zjištěno velmi zřídka.
Varianty průběhu herpes zoster
Při klasickém průběhu herpes zoster pacient zažívá:
kožní projevy (charakteristické puchýřovité vyrážky lokalizované podél nervů); neurologické příznaky (bolest); příznaky celkové intoxikace (únava, slabost, horečka atd.).
Lékaři identifikují několik typů onemocnění, jejichž závažnost se může lišit:
Abortivní. V tomto případě se na těle objevují pouze skvrny a papuly (uzlíky), které se nestávají puchýři. Hemoragické. Při tomto typu onemocnění se puchýře plní krvavým obsahem a zánětlivý proces se šíří i do hlubších vrstev kůže. Gangrenózní. V tomto případě se v oblasti vezikul rozvíjí tkáňová nekróza, což vede k zjizvení. Zobecněné. S tímto průběhem onemocnění se po celém těle nacházejí puchýřovité vyrážky.
Závažné formy pásového oparu jsou nejčastěji pozorovány u jedinců se závažným poškozením funkce imunitního systému a také u těch, kteří odmítají adekvátní léčbu.
Při aktivaci herpes viru dochází k poškození nervových vláken, v důsledku čehož pacient pociťuje bolest různého stupně intenzity a určitou ztrátu citlivosti. Tato neurologická porucha je klasickým příznakem pásového oparu a může být spuštěna dotykem, dotykem oblečení atd.
Někdy vede herpetická infekce k rozvoji radikulární parézy, která se vyznačuje částečnou ztrátou svalové síly. Tato porucha může postihnout horní a dolní končetiny a také některé nervy v obličeji, zejména obličejové a okulomotorické nervy. Onemocnění může také narušit činnost centrálního nervového systému, což vede k rozvoji encefalitidy a meningitidy (zánětlivé poškození mozku spolu s jeho membránami).
Jak léčit herpes zoster na těle?
Diagnostiku a léčbu pásového oparu provádí dermatovenerolog nebo specialista na infekční onemocnění. Když se onemocnění rozvine u mladých pacientů, nelze cílenou léčbu provádět. V tomto případě může lékař předepsat pouze léky proti bolesti k odstranění nepohodlí a bolesti. V dospělosti nebo při oslabeném imunitním systému se nelze vyhnout komplexní léčbě. Terapie může zahrnovat použití:
antivirotika; léky proti bolesti; antikonvulziva; antidepresiva; kortikosteroidní hormony.
Pokud je onemocnění doprovázeno rozvojem komplikací, mohou být pacientovi v závislosti na klinickém obrazu a souvisejících faktorech předepsána antibiotika, imunomodulátory a další léky. I s mírnou formou patologie může lékař doporučit užívání multivitaminů a fyzioterapeutických postupů. Jak ošetřit pásový opar na těle, rozhoduje v každém konkrétním případě lékař. Léčebný režim se může u jednotlivých pacientů značně lišit.
Role antivirotik v léčbě
V souladu s národními standardy zahrnuje léčba pásového oparu povinné užívání antivirových léků. Takové léky pomáhají snížit závažnost onemocnění a také snižují riziko vzniku postherpetické neuralgie. Antivirotika jsou nejúčinnější, pokud je začnete užívat během prvních 3 dnů od začátku vyrážky.
Takové léky mohou být vyráběny buď ve formě tablet, kapslí nebo injekčního roztoku, nebo ve formě krému. Ale použití lokálních léků samo o sobě neposkytuje trvalý pozitivní účinek, protože systémové léky mohou snížit celkovou virovou zátěž v těle, a tím snížit stupeň poškození nervových vláken.
Nejznámějším antivirotikem pro zmírnění herpetické infekce je acyklovir. Dokáže se integrovat do řetězce DNA virových částic, čímž pomáhá přerušit proces reprodukce (replikace). Normální (zdravé) buňky nejsou nijak ovlivněny, takže lék neškodí člověku a může být dokonce použit při léčbě dětí a žen během těhotenství. Je pravda, že acyklovir má také několik nevýhod. Za prvé má nízkou biologickou dostupnost, takže se musí užívat v poměrně vysoké dávce a poměrně často. Za druhé, mnoho pacientů je rezistentních na acyklovir, což je vysvětleno mnohaletými zkušenostmi s tímto lékem.
Dalším oblíbeným antiherpetickým lékem je valaciklovir. V jádru je to proléčivo – po podání se přemění na acyklovir a začne aktivně působit. Tento produkt je vysoce biologicky dostupný.
Farmaciclovir lze také použít k léčbě pásového oparu, který má výraznou afinitu k patogenním částicím, a proto je zvláště účinný při inhibici procesu replikace viru. Běžně se používá při léčbě onemocnění způsobeného kmeny Varizella Zoster rezistentními na acyklovir.
Antivirové léky se vylučují hlavně ledvinami. Proto mohou pacienti s poruchou funkce ledvin vyžadovat úpravu dávkování.
Imunomodulátory – proč jsou potřebné?
Rozvoj pásového oparu je vážným signálem o určité poruše imunitního systému. Proto je důležitou fází léčby tohoto onemocnění korekce imunitního systému. K tomuto účelu mohou lékaři použít imunomodulátory – léky, které dokážou obnovit normální funkce imunitního systému ovlivněním jeho složek. Zpravidla jsou předepisovány společně s jinými léky – jako součást komplexní terapie.
Jako imunoterapii pásového oparu mohou lékaři předepsat Polyoxidonium, domácí lék, který se široce používá u mnoha infekčních a zánětlivých onemocnění různé etiologie (virové, bakteriální, plísňové). Předpokládá se, že při použití takového léku je možné zvýšit odolnost těla vůči různým cizím patogenům, čímž se zvýší účinnost hlavní léčby a zkrátí se doba trvání onemocnění. Polyoxidonium je k dispozici ve formě tablet, čípků a prášku pro injekci, takže pro každého pacienta lze vybrat nejlepší možnost použití tohoto produktu. Mezi další imunomodulační léky patří Immunal, Immunomax, léky na bázi Echinacey atd. Podotýkáme však, že účinnost těchto léků byla prokázána pouze v Rusku. Neexistují žádné zahraniční studie potvrzující jejich účinek.
Mnoho složek lidského imunitního systému je odpovědných za účinnost boje proti virům (včetně viru Varizella Zoster). Do popředí se ale dostávají funkce interferonového proteinu. Ke kompenzaci nedostatku tohoto proteinu v těle lze použít speciální imunomodulátory – induktory interferonu, které stimulují přirozenou syntézu této důležité složky imunity a tím snižují riziko komplikací. Mezi tyto léky patří Cycloferon, Amiksin, Kagocel atd. Obvykle se používají jako součást komplexní terapie, protože přímo neovlivňují virus. Stejně jako výše popsané imunomodulátory nemají tyto léky důkazní základ a nejsou uznávány světovou lékařskou komunitou jako prostředek k léčbě virových infekcí.
Výběr optimálního imunomodulátoru pro pásový opar je úkolem ošetřujícího lékaře. Takové léky mají své kontraindikace a mohou také způsobit nežádoucí vedlejší účinky.
Infekce pásovým oparem je doprovázena silnou bolestí, která pacientům přináší mnoho nepohodlí. Neutralizace takového příznaku je důležitým úkolem ošetřujícího lékaře. Neurolog poskytne podrobnější informace o neurologických příznacích a taktice léčby.
Přečtěte si také:
Plísňová infekce kůže prstů pro prsteny
Hodnocení séra proti vráskám
Konečky nehtů se odlupují, co dělat, lidové prostředky
Autodiagnostika androgenní alopecie
Jak léčit houbu solí
Léky proti vypadávání vlasů s jódem
Proteinová dieta kolik dní jah khalib
Video z youtube artritidy kolene
Sanford Bennett omlazení očního okolí
Artropeptin na klouby cena šumivé tablety
Kde se hemoroidy u mužů vyskytují a jak je léčit
Proč bolest v žilách co
Bolest uvnitř nohy od kyčle po koleno, pokud
Je možné aplikovat kyselinu hyaluronovou kolem očí recenze
Hemoroidy vlašské ořechy
Zařízení pro léčbu dny u žen
Léčba hemoroidů nejúčinnější metody k
Jak vyléčit plísně nohou a rukou Thajská mistrovská cvičení
Houba pod nehty lidové ditties
Pálení a bolest v kloubech nohou škol